עסקים משפחתיים ללא יורש

 

ככל שהקהילה העסקית בישראל מתבגרת ומגוון העסקים הולך ומתרחב נוצרת בעיה שקיימת בכלכלות וותיקות ומפותחות אחרות- עסק משפחתי ללא יורש.

התופעה נובעת מכוונים סותרים המניעים משפחות בעסקים.

רוב המשפחות בעלות עסקים, מכירות בהכרח לאפשר השכלה אופטימאלית לילדיהם מחד, אך מעוניינות בכניסתם של בני הדור השני לעסק בשלב זה או אחר בהתפתחותם התעסוקתית מאידך.

הפתיחות והנגישות להשכלה פלורליסטית מאפשרות לבני דור ההמשך לבחור להם מסלולי התפתחות משלהם שאינם עולים בהכרח עם רצון הוריהם להמשכיות העסק.

לאחרונה נפגשתי בתופעה מספר פעמים ובראיונות שקיימתי עם בני המשפחה (הורים וילדים כאחד) מצטיירת תמונה ברורה של לבטי דור ההמשך מהצטרפות לעסק (לבטים שהיו בעבר בעיקר מהחשש לקשיים ביחסים) על רקע חוסר עניין מקצועי והעדפת תחומי עניין התואמים יותר לנטיות וכישורי הבן/בת.

תופעה זו מדאיגה את ההורים המייסדים, שהקימו בשעתו, עסק התואם את כישוריהם, שאפשר למשפחה לאורך השנים להגשים שאיפותיה בתחום הכלכלי,אך עם התבגרותם/זקנתם, היו רוצים לראות מי מילדיהם בעסק בשלב ראשון, לעזרה, ולאחר מכן כממשיך.

סתירה זו מתחדדת במשפחות שקיום העסק אפשר לבני דור ההמשך, בחירה בתחומי עניין ועיסוק שהשכר (לפחות בשלב הקצר והבינוני) אינו גבוה בהם ונוצר פער בין "צרכיהם" הכלכלים כפי ש"הורגלו" אליהם בבית ובין יכולת השתכרותם. פער זה מחדד את בעיית המשכיותו של העסק, מכירתו ו/או שלוב של דרכים שנדבר עליהן בהמשך.

תופעה זו מחייבת התייחסות של המשפחה ודור המייסדים בשלב כזה בחייהם (שנות 50+) בו אפשר לטפל בבעיה בצורה מושכלת.

לאחר בחינת הנושא במשפחה (מומלץ בעזרה של יועץ חיצוני) ובאם מתברר שאין בכוונת מי מבני המשפחה להצטרף לעסק ולהוות "דור המשך", יש לבחון את החלופות האופטימאליות מבחינה כלכלית בהתמודדות עם המצב.

שתי החלופות העקריות הנהוגות הנן:
1. מכירת העסק.
2. הכנסת "ממשיך" שלא מבני המשפחה.

מכירת העסק: עסק משפחתי מחייב כמו כל עסק ואף יותר להערך למכירתו בצורה מושכלת תוך הבטחה של "הצפת הערך" האמיתי שלו לקונה הפוטנציאלי דבר שדורש הכנה של מספר שנים .
כמו כן יש לשקול את נכונות המייסדים להעביר את העסק בצורה מסודרת על ציר זמן עם הבטחת תמורה ראויה למהלך זה.

הכנסת "ממשיך" שלא מבני המשפחה: מהלך זה זוכה בשנים האחרונות לפופולאריות ומועדף במקרים רבים על מכירה ומבטיח ברוב המקרים המשכיות שליטת המשפחה על רכושה תוך שיתוף ברכוש זה (כמיעוט מתוגמל היטב) גורם חיצוני (עובד ותיק מיומן ו/או דמות "מגויסת" מחוץ לעסק).

מהלך כזה הנו מורכב יותר ממהלך המכירה אך ללא ספק מומלץ.
מהלך כזה יתבצע בשלבים מוגדרים כתוכנית הכוללת בחירת המועמד/ת כניסתו לתפקיד לתקופת נסיון ונקודות ציון דרך לכניסתו כשותף וההסדרים הכלכלים הקשורים בכך.
תכנית כזו מטבעה לוקחת זמן רב יותר וכדאי להתחיל בה ממש ברגע שברור למשפחה מצב "היורש".(בן/ת ממשיך).

בשני המקרים המוצגים כאן יש הכרח לבצע המהלך כחלק מתוכנית כוללת של "הורשת" רכוש המשפחה שכדאי ומומלץ לבצעו כתהליך משותף לבני המשפחה שהתוצר הסופי בו הוא "אמנת משפחה" ?מערכת הסכמים של כל בני המשפחה על מכלול הנושאים הקשורים ברכוש המשפחה ובמורשת.

במקרים כאלה יש לבצע את המהלכים בלווי יעוץ חיצוני בעל ידע ורגישות וניסיון רב בתחום העסקים המשפחתיים.